Kocioł górnego spalania, parametry pracy kotła.
Funkcjonalny kocioł
górnego spalania
na paliwo stałe
Kocioł górnego spalania
KSTG - Kocioł firmy „Specstal”.
Kocioł wykonany ze stali kotłowej grubości 8 milimetrów, gatunku P 256 GH. Piec wzbogacony jest rurami grubościennymi bezszwowymi, celem podniesienie wydajności i sprawności kotła. Wyposażony jest w sterowanie zPID z algorytmem. Działa na podstawie odczytanych danych temperatury spalin oraz temperatury wyjściowej wody użytkowej i sam dobiera parametry pracy wentylatora, celem zoptymalizowania wydajności kotła. Kocioł wyposażony jest troje drzwiczek. Dolne służą jako popielnik udostępniając możliwość szlakowania kotła.
Zamontowany jest tam wentylator, pozwalający na płynną regulacją obrotów, a co za tym idzie i samego nadmuchu pieca. Wentylator posiada obciążnik sterujący klapką dolotu. W momencie kiedy nie ma zapotrzebowania na nadmuch paleniska, odcina dopływ niepotrzebnego powietrza. Gdy załącza się wentylator, klapka uchyla się, powodując możliwość dotarcia powietrza pod ruszt paleniska.
Kocioł posiada sprawność cieplną powyżej 86%.
Piec wyposażony jest w ruszt wodny, stalowy z rur grubościennych, ciągnionych bez szwu o grubości 33,7mm i ściance o grubości 6 milimetrów. Na konstrukcję tą przyspawany jest płaskownik, celem uzyskania płaskiej powierzchni. Rozwiązanie to jest żywotniejsze i praktyczniejsze, nie odkształca się podczas pracy kotła. Duża, przestronna komora spalania, powoduje możliwość załadunku obszernych gabarytów paliwa, np. klocków drewna lub dość dużą ilość paliwa. Oddzielona jest rurami grubościennymi o ściance 7mm i średnicy 42,4mm w celu uzyskania kanału, którego zadaniem jest eliminowanie możliwości zadławienia paleniska.
Ma on również stwarzać możliwość odprowadzenia spalin do wymiennika ciepła w przypadku, gdy komora załadunkowa jest pełna. Zadaniem rur w kanałach jest powiększenie powierzchni odbioru ciepła, a tym samym podniesienie sprawności kotła. Spaliny oraz płomienie, na rurach, mają być rozbijane, zwiększając w ten sposób tarcie, podnosząc temperaturę, a tym samy wydajność kotła.
W piecu zainstalowany jest w sterownik ST 81 firmy „Tech” z algorytmem zPID, obsługuje dwie pompy: centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, automatycznie dobiera obroty wentylatora celem utrzymania stałej temperatury pracy kotła. Kocioł wyposażony jest w czujnik temperatury spalin podłączony do sterownika. Na podstawie temperatury spalin i temperatury wody użytkowej dobiera obroty wentylatora nadmuchowego.