Informacje techniczne, produkty, kotły z podajnikiem. - SpecStal

Przejdź do treści

Informacje techniczne, produkty, kotły z podajnikiem.

Tech - jeden z największych i najbardziej cenionych producentów sterowników, między innymi do kotłów. Prężnie rozwijająca się firma, stawiająca na jakość swych produktów i ustawiczne wdrażanie nowych technologii celem udogadniania komfortu życia. Ich produkty cieszą się od lat niezmienną popularnością w różnorakim zastosowaniu. Używane przez nas sterowniki mogą współpracować z innymi produktami firmy Tech (np. regulatorem pokojowym) w jeszcze większym stopniu pozwalając na radość użytkowania kotła na paliwo stałe.

Cały czas współpracujemy z w/w producentem, śledzimy wszystkie nowości oraz wprowadzamy je w naszych piecach.

Praca podajnika paliwa opiera się na dwóch podstawowych elementach:

  • silnika elektrycznego o mocy 90 Wat

  • motoreduktora wyposażonego w przekładnię ślimakową.

Motoreduktor zmienia obroty silnika z przełożenia 1400 do 1. Uzyskuje się przez to odpowiednią prędkość posuwu paliwa, a jednocześnie bardzo dużą siłę, niepozwalającą na zablokowanie cyklu dostarczenia materiału palnego. Przekładnia produkowana jest przez znanego z wysokiej precyzji i niezawodności wytwórcę z województwa małopolskiego firmę Janpa. Jest ona bezobsługowa i jak do tej pory nie zdarzyły się przypadki, aby uległa awarii.

Stal kotłowa, gatunku P 265 GH, tak zwana żarowytrzymała, charakteryzuje się przystosowaniem do pracy w wysokich temperaturach, jak również odporna jest na naprężenia, po spawaniu. Ze względu na swe właściwości używa się jej do produkcji m.in. urządzeń grzewczych, wałów wirnikowych, urządzeń pracujących pod wysokim ciśnieniowym.
Kotły z blachy o grubości 8mm.
Do spawania blach stalowych, używamy specjalistycznych półautomatów spawalniczych.
Stal kotłowa P 265 GH spawana półautomatem z odpowiednio dobraną mieszanką gazową.
Spoiwo (odpowiedni drut spawalniczy) kładzione jest w osłonie dobranej do tego celu mieszance gazowej argonowo-tlenowej, zapewniając w ten sposób elastyczność spawów. Prawidłowo dobrane materiały spawalnicze do spawanego materiału, pozwalają na długotrwałe i niezawodne eksploatowanie kotła – są gwarantem długiej żywotności kotła.
Gwarancja na blachy i spawy zbudowanych w naszej firmie urządzeń to cztery lata.

Same kotły izolowane są wełną mineralną celem zminimalizowania strat cieplnych, niepotrzebnego ogrzewania pomieszczenia w którym zainstalowany jest piec. Całość zabudowana jest blachą teflonową, zapewniając w ten sposób estetykę i praktyczność użytkowania.

Z roku na rok w coraz większym zakresie i we wszystkich dziedzinach życia, stawia się na ekologię, ochronę środowiska. Wymogi względem przyjaznego traktowania naszego środowiska podnoszone są ustawicznie i dotyczą praktycznie wszystkich możliwych form. Na co dzień możemy to zauważyć, czy usłyszeć w mediach informację dotyczące emisji spalin i innych produktów wytwarzanych przez fabryki, pojazdy czy też wykorzystywane urządzenia. Dotyczy to także zakresu naszej produkcji, czyli kotłów, które pracują w gospodarstwach domowych lub innych obiektach, gdzie przewidziana jest niezbędna potrzeba ogrzania budynku i korzystania z ciepłej wody użytkowej.
Nasza firma ustawicznie dąży do optymalizacji kotłów, która ma na celu maksymalne wykorzystanie energii cieplnej paliw (sprawność cieplna) oraz zminimalizowania produktów lotnych powstających w trakcie procesu palenia. Możemy na tym polu pochwalić się dość wysokimi osiągnięciami. Nasze piece spełniają wysokie, najnowsze normy (PN-EN 303-5:2012) w tym zakresie i plasują się bardzo wysoko pośród znanych marek. W poniższej tabeli podane są wymogi jakie mają spełniać kotły grzewcze zasilane paliwem stałym dla poszczególnych klas – 3, 4 oraz 5.
Sprawność cieplna, dla produkowanych u nas kotłów grzewczych została określona na podstawie badań w następujących zakresach. Dla kotła:
  • PT-2B powyżej 80%
  • PSW-ECO powyżej 89.9%
  • KSTG powyżej 86%
Obok sprawności energetycznej kotła, podczas badań dla klasy normy PN-EN 303-5:2012, określa się odpowiednio wartości w przeliczeniu na mg/m3 przy zawartości 10% O2w spalinach.
GWE – graniczne normy emisji
OGC – węgiel organicznie związany  - udział niespalonych substancji organicznych  w postaci gazowej.
CO – tlenek węgla
W tabeli powyżej umieszczono parametry, jakie osiągnął kocioł PSW-ECO o mocy 32kW dla normy PN-EN 303-5:2012, podczas badań w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Warto nadmienić, że w naszym kraju są jedynie cztery akredytowane jednostki posiadające możliwość wystawiania świadectw respektowanych między innymi przy dotacjach na zakup i montaż kotłów. Są to: 
1.     Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu 
2.     Laboratorium Badań Kotłów i Urządzeń Grzewczych w Łodzi 
3.     Laboratorium Badań Kotłów, Turbin, Urządzeń Grzewczych i Odpylających oraz Emisji Pyłowo-Gazowej w Łodzi 
4.     Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie
Test funkcjonowania zainstalowanych i użytkowanych kotłów z podajnikiem ślimakowym PSW-ECO.
 
Kotły, od około miesiąca, użytkowane są w dwóch różnych gospodarstwach domowych. Wykorzystywane są w tradycyjny sposób – czyli służą do nagrzania ciepłej wody użytkowej oraz wody w instalacji centralnego ogrzewania budynków. W ostatnim okresie, tj. do czerwca 2015 roku, sprzedaliśmy dużą partię tego typu pieców. Związane to było z możliwością ich nabycia z dotacją udzielaną przez jednostki samorządów terytorialnych. Kotły zasilane paliwem stałym musiały jednak spełniać wygórowaną normę PN-EN 303–5:2012 co najmniej dla klasy 4. Nasz kocioł po bardzo wnikliwych badaniach w Instytucie Chemicznej Obróbki Węgla w Zabrzu, bez trudu osiągnął wszystkie wymagane wartości.
Test i sprawdzenie funkcjonujących kotłów z podajnikiem sliamkowym typu PSW-ECO zainstalowanych już u naszych klientów.
W prezentacji powyżej, możemy zobaczyć aktualnie pracujące dwa kotły PSW-ECO. Kotły zasilane są paliwem - w pierwszym przypadku „retopalem”, w drugim wysokoenergetycznym groszkiem z kopalni „Julian”. Obraz mówi sam za siebie – oszczędności z korzystania z w/w kotła będą odczuwalne nie tylko w naszych portfelach, ale i w środowisku maturalnym. Więcej informacji technicznych i aktualne ceny kotłów na stronie specyfikacji kotła PSW-ECO.
Nowość!
Chcielibyśmy poinformować, że specjalnie na  49-te Międzynarodowe Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz "Twój Dom 2016", które odbyły się w Bielsku –Białej w dniach 15-17 IV 2016r. postanowiliśmy zaprezentować premierę naszego nowego produktu, jakim jest  wielofunkcyjna kuchnio-wędzarnia ogrodowa.
grill - kuchnio- wędzarnia firmy SpecStal
Specjalnie na te targi przygotowaliśmy ten produkt.
 
Kuchnio-wędzarnia ogrodowa, wykonana jest ze stali grubości 3 mm i zabezpieczoną farbą żaroodporną, płyta grzejna ma grubości 8 mm.  Komora spalania wyłożona jest płytą żaroodporną, a kratka i pręty w komorze wędzarniczej są wykonane ze stali nierdzewnej.
W przeprowadzonych „testach gastronomicznych” świetnie się spisała i dostarczyła mnóstwo miłych wrażeń kulinarnych.:)
Niebawem postaramy się w pełni przedstawić możliwości i sposoby wykorzystania, tego nieco odmiennego od profilu naszej firmy, produktu.
Z okazji premiery wyceniliśmy nasz produkt na cenę 3200 zł, tego konkretnego modelu, prezentowanego na fotografiach obok. W związku z tym, jak zawsze w przypadku naszych nowych produkcji, zachęcamy Państwa do komentarzy i sugestii dotyczących tego pomysłu, który z pewnością umili niejeden wieczór podczas czasu wypoczynku, wakacji.
Pełna informacja o naszym pomyśle, na apetyczne spędzenie czasu w ogrodzie, znajuje się na naszej witrynie internetowej w zakładce „produkty”- "Delicja". Znajduje się tam również krótki film z prezentacją możliwości wykorzystania i sposobie obsługi tej kuchnio-wędzarni z możliwością grillowania.
Polecamy zapoznać się z krótkim filmem obrazującym nasze testy, jakie przeprowadzamy w naszym zakładzie produkcyjnym. Ustawiczna kontrola i dążenie do osiągniecia najlepszych parametrów pieca są naszym głównym celem. Równie ważne jest dla nas i to, aby wszelkie udoskonalenia nie miały negatywnego wpływu na żywotność naszych kotłów i ergonomię użytkowania. Nie stosujemy żadnych zamienników, które mogły by obniżyć koszty produkcji – nasz wyrób ma być trwały i niezawodny!
Wszelkie modyfikacje, które stosujemy w piecach staramy się na bieżąco kontrolować pod względem wpływu ich na parametry pracy kotła.
Nasze głowy są pełne pomysłów, które testujemy w prototypach kotłów – jeśli spełniają nasze oczekiwania wprowadzamy je do produkcji tylko gdy mamy 100% pewność, że nie wpłyną one niekorzystanie na jakość naszych produktów. W przedstawionym filmie możemy zobaczyć kluczowe dane, jakie możemy sprawdzić za pomocą poszczególnych elementów aparatury pomiarowej. Na bieżąco możemy zaobserwować jak zmieniają się parametry pracy kotła podczas np. otwierania drzwiczek, zmiany ciągu kominowego. Warto również przekonać się, jaki wpływ na tworzenie się pyłów emitowanych do atmosfery oraz szlaki i spieków, ma czystość używanego paliwa w kotle. Część druga filmu do obejrzenia TUTAJ, lub w oknie przekierowania pod koniec części pierwszej prezentacji.
Testy labolatoryjne prowadzone na kotle zasilanym paliwem stałym -
Z informacji w lokalnych mediach, może dowiedzieć się, że przygotowywane są przepisy dotyczące montażu kotłów grzewczych zasilanych paliwem stałym w budynkach  jednorodzinnych. W województwie małopolskim nowe przepisy mają być stosowane już od połowy 2017 roku. Dotyczą one wymogu montażu pieców węglowych – niskoemisyjnych, czyli takich, które spełniają normę PN-EN 303-5:2012 dla klasy piątej. Szczegółowe informację na temat granicznych wartości poszczególnych związków, dla kolejnych klas tej normy TUTAJ.
Zakłada się również, że dotychczas używane kotły grzewcze w obiektach jednorodzinnych, będą musiały być wymienione na nowe (spełniające wymogi 5 klasy wyżej wymienionej normy) do roku 2023.
Celem tych działań ma być „walka” ze smogiem, który w coraz większym stopniu pojawia się w obrębie województwa małopolskiego. Uchwała antysmogowa ma być przyjęta przez Zarząd Województwa Małopolskiego, jej projekt został już przegłosowany. Przyjmuje się, że obowiązek takim obejmie około 300 000 używanych do tej pory kotłów grzewczych zasilanych paliwem stałym. Projekt ten zakłada możliwość wymiany kotła grzewczego na inne, ekologiczne źródło systemu zasilania grzewczego.
Na cele realizacji powyższych zamiarów mają być wykorzystane środki finansowe pochodzące z funduszów unijnych oraz własne, przeznaczone na ochronę środowiska naturalnego. Tak więc można się spodziewać dotacji dla osób indywidualnych, które zdecydują się na zakup niskoemisyjnych kotłów grzewczych. W jakiej wysokości będą to dotacje na razie nie jest wiadomo – nie oszukujmy się, piece 5 klasy normy PN-EN 303-5:2012 są drogie, a ich eksploatacja również nie należy do tanich.
Warto przy tym wspomnieć, że tzw. ustawa „antysmogowa”, wprowadzona  jesienią 2015 roku, pozwoliła sejmikom wojewódzkim na wprowadzanie zakazów spalania konkretnych rodzajów paliw. I to właśnie od sejmików, zależne są przepisy i decyzje wprowadzane na terenie przez nich  administrowanych.
Należy również zauważyć, że nie jest to tylko lokalny problem województwa małopolskiego (choć właśnie ono przoduje w niechlubnych statystykach związanych z zanieczyszczeniem powietrza), ale również zagadnienie, którym obecnie zajmuje się Ministerstwo Rozwoju naszego kraju. W przygotowywanym projekcie, mówi się o braku możliwości sprzedaży kotłów grzewczych, zasilanych paliwem stałym, które nie spełniają 5 klasy normy PN-EN 303-5:2012 już od stycznia roku 2018.
Jednocześnie projekt przygotowywany przez resort, zakłada, że wszystkie kotły grzewcze na paliwo stałe, wyprodukowane do końca grudnia 2018 roku, będą mogły być wprowadzone do handlu, do 1 października 2018 roku.Te ogólnokrajowe przepisy mają dotyczyć kotłów o mocy do 500 kW.
Celem działań Ministerstwa Rozwoju w tej sprawie, jest spowodowanie „zniknięcia” z naszych domów, najtańszych, zacofanych technologicznie pieców, określanych potocznie „kopciuchami”.
23 I 2017 roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę mającą na celu poprawienie jakości powietrza w naszym województwie. Prace nad nią trwały przez cały grudzień 2016 roku. Do projektu swoje opinie zgłosiło 122 małopolskich gmin i powiatów. 64 wnioski popierały uchwałę, 37 zgłaszało swoje uwagi bez określania swego stanowiska, a 21 było przeciwne uchwale. Uchwała „antysmogowa”, ma na celu wprowadzenie działań zmierzających do zakazu używania paliw stałych (wykorzystywanych do spalania w kotłach grzewczych) niskiej jakości. Zaliczane się do nich: muł, flot węglowy oraz drewno o współczynniku wilgotności powyżej 20%.
Za uchwałą głosowało 33 radnych, nie było głosów sprzeciwu. Pierwsze ograniczenia wynikające z treści uchwały mają obowiązywać już od lipca tego roku – od tego czasu będzie obowiązywał całkowity zakaz używania do palenia wspomnianych paliw (muły, floty oraz wilgotne drewno). Obecnie poziom sprzedaży mułu węglowego szacowany jest a poziomie 800 tys. ton w sakli roku, tylko dla dwóch województw – małopolskiego i śląskiego. Od lipca 2017 roku, dla nowo instalowanych kotłów zasilanych paliwem stałym (węglem, drewnem) oraz kominków grzewczych obowiązywać będzie norma zawarta w „Eko-projekcie”. Od roku 2023 (zgodnie z w/w uchwałą) w istniejących już kominkach grzewczych, wystarczy zamontować odpowiedni np. odpowiedni elektrofiltr, który zmniejszy ilość emitowanych zanieczyszczeń powietrza, bez konieczności wymiany czy likwidacji istniejącego już kominka grzewczego. „Eko-projekt” wskazuje wartości, które nie mogą być przekroczone: między innymi pył, którego wartość nie może być większa niż 40 mg/m3 oraz muszą posiadać niską emisję toksycznych tlenków azotu. Kotły niespełniające norm „Eko-projektu” od roku 2020 nie będą dostępne w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Obecnie można starać się o dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego lub środków WFOŚiGW – o szczegóły należy pytać w swoim miejscu zamieszkania (sołectwo, gmina). Wejście w życie uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego pozwala na dostosowanie istniejących instalacji do roku 2022, a  w przypadku posiadania kotła spełniającego normy co najmniej klasy 3 okres ten jest wydłużony do roku 2026. Przegłosowana uchwała dotyczy całego województwa małopolskiego z wyłączeniem miasta Kraków. Tam od 1 września 2019 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania drewna oraz węgla do spalania w kotłach grzewczych i kominkach.
Nie bez znaczenia w procesie spalania ma jakość stosowanego paliwa. W przygotowywanych przepisach, na szczeblu krajowym, mają być wprowadzone normy dotyczące parametrów, jakie ma spełniać węgiel i jego pochodne, stosowane do wykorzystania jako paliwo stałe. Węgiel nie spełniający odpowiednich norm nie będzie dopuszczony do sprzedaży. W Wadowicach na rynku, zamontowano stację monitoringu powietrza, która tylko potwierdziła tragiczną jakość atmosfery, jaka panuje w tym i innych miejscowościach województwa małopolskiego.
Pierwsze wieczorne wskazania to wartości rzędu 800 µg/m3, gdzie przyjmuje się, że dobowa norma powinna wynosi do 50 µg/m3. Aktualne wartości jakości powietrza można sprawdzić pod adresem internetowym: http://wadowice.kas.dacsystem.pl/prezentacja
W całej Polsce nieustannie i głośno obecnie mówi się o smogu. Codziennie, w ogólnopolskich mediach, pokazywane są alerty dotyczące przekroczenia, często wielokrotnego, dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego. Bezpośredni wpływ na to ma panująca pogoda, na którą człowiek nie ma wpływu. Mroźne i bezwietrzne dni zdecydowanie sprzyjają powstawaniu smogu nad obszarami naszego kraju – szczególnie w nieckach, w których usytuowane są z reguły nasze siedliska. Mróz i front wyżowy (szczególnie tego roku), skutecznie zatrzymuje wszelkie nieczystości w niskich partiach powietrza, zmuszając nas do wdychania wszystkich nieczystości i toksycznych związków. Europejska mapa zanieczyszczeń klasuje obecnie Polskę na niechlubnym pierwszym miejscu pod względem jakości powietrza, którym oddychamy. Czas z pewnością pokaże skuteczność mających być wprowadzonych obostrzeń dotyczących budowy kotłów grzewczych oraz jakości sprzedawanych na naszym rynku paliw.
EkoProjekt Małopolska – uchwała antysmogowa 2017.
Zmiana przepisów obowiązująca od 1 lipca 2017 roku w województwie małopolskim.
Zgodnie z przepisami uchwalonymi przez Sejmik Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 roku uchwałą nr XXXII/452/17 na terenie województwa małopolskiego wprowadza się nowe przepisy, mające na celu poprawienie jakości powietrza, które od czasu prowadzenia badań w tym rejonie pokazują, że ma ono bardzo dużo zanieczyszczeń.
Jego jakość mocno przekracza normy przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia. Wśród skutków, jakie może powodować egzystencja w środowisku, w którym na co dzień żyje się w zanieczyszczonym powietrzu, głównie wymienia się negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przyjmuje się, że wśród mieszkańców Małopolski, z powodu przekroczenia norm czystości powietrza umiera rocznie 4 tysiące osób. Nie bez znaczenia ma ono również wpływ na choroby związane z ryzykiem zawału serca, udaru mózgu, choroby Alzhaimera, nasilenia astmy, chorób płuc, a nawet obumarcia płodu. Za główną przyczynę tego stanu określa się używanie niewłaściwych źródeł grzewczych, stosowanych do ogrzewania obiektów i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. W województwie małopolskim szacuje się, że jest to około pół miliona kotłów zasilanych węglem bądź drewnem, a nie spełniających minimalnych norm emisji niechcianych zanieczyszczeń (pyły, tlenek węgla, organiczne związki gazowe, tlenki azotu). Zwraca się też uwagę na normy efektywności energetycznej.
Jakie podjęto środki w tej uchwale, mające zapobiec takiemu stanowi?
Jest szereg wymogów, obowiązujących od daty 1 VII 2017r., które mieszkańcy województwa małopolskiego, korzystających z własnych źródeł ogrzewania, muszą spełnić. W uproszczony sposób postaramy się je zrelacjonować:
1. Jeśli budujesz nowy obiekt budowlany bądź chcesz wymienić dotychczasowe źródło zasilania systemu centralnego ogrzewania lub/i ciepłej wody użytkowej, jesteś zobowiązany do zakupu nowoczesnego urządzenia spełniającego wymogi „Ekoprojektu”.
2. Zabrania się, używania do zasilania urządzeń grzewczych (m.in. kotłów centralnego ogrzewania) paliw typu muł lub flot, gdzie granulacja drobnego węgla kamiennego lub brunatnego nie przekracza 0-3 mm. w objętości 15% tego paliwa.

3. Zabrania się, używania do zasilania urządzeń grzewczych, drewna i biomasy o wilgotności przekraczającej 20%.

Gdy dokonujesz zakupu nowego kotła czy kominka grzewczego upewnij się u sprzedającego czy producenta, że dane urządzenie posiada certyfikat i realizuje wymogi "Ekoprojektu".
A co nas czeka w niedalekiej przyszłości? Oto istotne informacje dla obecnych posiadaczy źródeł grzewczych zasilanych paliwem stałym:
1. Użytkownicy kotłów zasilanych węglem lub drewnem, które to nie spełniają wymogów normy PN-EN 303-5:2012 co najmniej dla klasy 3, będą zobowiązani do wymiany takiego urządzenia do końca 2022 roku. Można go zastąpić ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, podłączyć się do sieci ciepłowniczej, pompą ciepła, kotłem zasilanym lekkim olejem opałowym lub kotłem zasilanym paliwem stałym (węgiel, drewno) spełniającym normy ekoprojektu.
2. Użytkownicy kotłów zasilanych paliwem stałym oraz użytkownicy kominków grzewczych, od daty 1 stycznia 2023 roku, będą mogli korzystać ze swych urządzeń jedynie w przypadku, gdy spełniają one wymogi ekoprojektu lub urządzenia te mają sprawność co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej urządzenia powinny znajdować się w dokumentacji technicznej produktu, instrukcji, sprawozdania z badań laboratoryjnych lub innym dokumencie. W przypadku chęci dalszego korzystania z urządzenia nie spełniającego powyższych wymogów, konieczne będzie zainstalowanie dodatkowych urządzeń redukujących emisję pyłu, np. elektrofiltru.

Nie bez znaczenia w całym zamierzeniu "Ekoprojektu", pozostaje jakość stosowanego paliwa stałego, zasilającego dane urządzenie grzewcze. Pamiętajmy, że klient w myśl obowiązującego prawa, powinien otrzymać w momencie zakupu paliwa: pełna informację produktową - jego pochodzenie, parametry oraz cenę. Zakupując węgiel domagaj się od sprzedawcy dokumentu potwierdzającego jakość oferowanego towaru.
Musimy również zdawać sobie sprawę, że zgodnie z przyjętymi, nowymi przepisami, zobowiązani jesteśmy do udostępnienia upoważnionym podmiotom możliwości kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej. Kontrolę mogą przeprowadzić: pracownicy urzędu miasta legitymujący się upoważnieniem od wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, straż miejska i gminna, policja, inspekcja nadzoru budowlanego, wojewódzka inspekcja ochrony środowiska. Naruszenie przepisów dotyczących ekoprojektu może skutkować nałożeniem mandatu (do 500zł) lub grzywny (do 5 000zł).

Wysokiej klasy

podzespoły kotłów

Zaawansowane rozwiązania
techniczne i technologiczne.


Kopiowanie i wykorzystywanie bez zgody zabronione.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści